Władysławowo - oceny wg. turystów:
średnia 3.73 na podstawie 167 opinii

Pomeranki we Władysławowie - czym charakteryzują się tradycyjne kaszubskie łodzie?

O tym, że Władysławowo posiada jeden z największych morskich portów zapewne już wiesz, ale czy wiesz coś więcej na temat łodzi jakie w okresie wakacyjnym można spotkać u jego brzegów? Tradycyjne kaszubskie pomeranki są jedną z głównych atrakcji turystycznych jakimi pochwalić się może Władysławowo. Chcesz wiedzieć czym na tle innych łodzi wyróżniają się pomeranki? Odpowiedzi szukaj w dalszej części wpisu.


Pomeranki - historia powstania

Pierwsza pomeranka wypłynęła w morze w roku 1870. Tradycyjne kaszubskie łodzie rybackie zachwycały wówczas swoim rozmiarem oraz solidnym wykonaniem. Drewniana konstrukcja oraz poszczególne elementy budowy umożliwiały okolicznym rybakom połów ryb w ciągu całego roku, nie tylko w sezonie letnim ale także i zimowym. Pomeranki świetnie radziły sobie w każdych warunkach pogodowych, w końcu dzięki nim ludność mogła liczyć na codzienną dostawę świeżych ryb.

Zastanawiasz się skąd wzięła się ich nazwa? Pomeranka, w dawnej gwarze odnosiła się do Pomorza Zachodniego, czyli miejsca w którym tak naprawdę wszystko się zaczęło. To właśnie tutaj rozprzestrzeniła się moda na drewniane łodzie. Czy wiesz, że nieszczelne łodzie uszczelniane były smołą? Tak, odrestaurowana pomeranka po kilku dniach z powrotem wyruszała w morze. 


Jak wyglądają tradycyjne pomeranki?

Dzisiejsze pomeranki są wiernymi replikami łodzi budowanych przez osadników w XIX wieku. Dawniej wykorzystywano je do połowów ryb takich jak: szprotki, łososie i flądry, obecnie są one użytkowane jako jedna z wielu turystycznych rozrywek rekreacyjnych. Oryginalne drewniane kaszubskie łodzie można podziwiać m.in. w Muzeum Rybołówstwa w Helu, pomeranki stacjonujące w portach są replikami, wykonanymi na wzór tych oryginalnych. Wiele nadmorskich warsztatów szkutniczych do dzisiaj zajmuje się tworzeniem pomeranek na specjalne zamówienie.


Pierwowzór osiągał aż dziewięć metrów długości i prawie trzy metry szerokości, głównym materiałem użytym do budowy łodzi było drewno dębowe, charakterystyczną cechą było gaflowe ożaglowanie. 

Zastanawiasz się czym były napędzane pomeranki? Oczywiście, był to ogromny żagiel, oprócz tego rybacy często wspomagali się samodzielnie wykonanymi wiosłami. 


Pomeranki w Porcie Władysławowo

W miesiącach od maja do połowy października Port Władysławowo przepełniony jest nie tylko turystami z kraju i za granicy, ale również przepięknymi jachtami, żaglówkami i łodziami. Dosyć liczną grupą wśród statków cumujących w porcie są słynne kaszubskie pomeranki, które są jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu.  

Stacjonujące w porcie pomeranki turyści mogą dobrze obejrzeć z bliska, dużą popularnością cieszą się także rejsy po morzu tradycyjnymi drewnianymi łódkami.

Dodatkową wakacyjną rozrywką dla przyjezdnych, a zwłaszcza rodzin z dziećmi są co roczne festyny oraz regaty pomeranek. Goście mogą liczyć na dobrą zabawę połączoną z krótką lekcją historii powstania kaszubskich łodzi rybackich.


ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Wladyslawowo.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!