W obronie pamięci – Muzeum Obrońców Wybrzeża
Choć znacznej większości Polaków Hel kojarzy się czysto wakacyjnie, z czystym piaskiem, wysokimi falami i sportami wodnymi, nie można zapominać o jego roli w polskiej historii. Ciągłe przypominanie o heroicznych wysiłkach helskich jednostek to misja Muzeum Obrońców Wybrzeża.
Historia nie tak odległa
Podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. załoga Rejonu Umocnionego Hel należała do oddziałów broniących się najdłużej. Ostatecznie, bez żadnych perspektyw wsparcia, zmuszona była skapitulować 2 października (zaledwie 4 dni później poddały się ostatnie oddziały pod Kockiem).
Niewielu turystów pamięta o tych momentach polskiej historii, wybierając się na wakacje na Hel. Ci zainteresowani, odwiedzając Muzeum Obrońców Helu, doświadczą historii prawdziwie żywej, a to za sprawą oddanych swojej pracy kustoszów. Głównym opiekunem tamtejszych badań sprawującym pieczę nad muzealnymi wystawami jest pan Władysław Szarski.
Co można zobaczyć?
Eksponaty muzealne podzielone zostały tematycznie. W Muzeum oglądać możemy sześć wystaw stałych:
- Sala kmdr por. Zbigniewa Przybyszewskiego
- Wojna i medycyna
- 32 dni obrony Helu w 1939 r.
- Wystawa granatów ręcznych
- Historia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku
- Sala sprzętu łączności wojskowej.
Ważną częścią muzeum jest także skansen artyleryjski, prezentujący m.in. armaty, wyposażenie morskie czy bunkry wartownicze.
Bilety i godziny otwarcia
Muzeum Obrońców Wybrzeża znajduje się w miejscowości Hel przy ul. Helskiej 16. W okresie letnich wakacji muzeum zwiedzać można codziennie między 10:00 a 19:00. Od 25 października do 30 marca jest ono zamknięte, ale istnieje możliwość jednorazowego otwarcia go dla grup zorganizowanych po uprzedniej rezerwacji telefonicznej. Ceny biletów łączonych (skansen i muzeum):
normalny – 12 zł
ulgowy – 7 zł
rodzinny (2 rodziców + do 4 dzieci) – 30 zł.